Системи пожежогасіння

Системы пожаротушенияПряме призначення систем пожежогасіння - запобігання, обмеження розвитку, гасіння пожежі, захист від пожежі людей і матеріальних цінностей.
Найнадійнішими у вирішенні перелічених вище завдань є системи автоматичного пожежогасіння. На відміну від систем ручного пожежогасіння і систем, які знаходяться під управлінням оператора, дані системи приводяться в дію пожежною автоматикою за показаннями датчиків. У свою чергу, це забезпечує оперативне гасіння вогнища загоряння без участі людини.

Первинні засоби пожежогасіння:

 • вогнегасники;
 • пожежні крани-комплекти, ручні насоси
 • лопати, ломи, сокири, гаки, пили, багри;
 • ящики з піском, бочки з водою;
 • азбестові полотнища, повстяні мати та ін.

Автоматичні системи пожежогасіння забезпечують:

 • Цілодобовий контроль температури і присутність задимленості в приміщенні, що охороняється;
 • Спрацювання звукового та світлового оповіщення;
 • Видача сигналу «тривога» на пульт пожежної охорони
 • Автоматичне закриття огнесдержівающіх клапанів і дверей
 • Автоматичне включення систем димовидалення
 • Автоматичну подачу вогнегасної речовини (ОР)
 • Оповіщення про подачу ОВ

В якості вогнегасної речовини використовуються: інертний газ - хладон, вуглекислий газ, піна (низької, середньої, високої кратності), вогнегасні порошки, аерозолі і вода.

Системи автоматичного пожежогасіння поділяються по використовуваному вогнегасячого речовині:

 • Газова (СО2, аргон, азот, хладони);
 • Водяна;
 • Пінна;
 • Водо-пінна (вода з піноутворювачами);
 • Порошкова (порошки спеціального хімічного складу);
 • аерозольна;
 • комбінована.

водяное пожаротушениеВодяні установки пожежогасіння

"Водяні" установки розділяються на спринклерні, призначені для локального гасіння пожеж, і дренчерні - для гасіння вогню на великій території. Спринклерні установки запрограмовані на спрацьовування при підвищенні температури вище заданої норми. При гасінні вогню струмінь розпорошеною води подається в безпосередній близькості від вогнища займання. Вузли управління даних установок бувають "сухого" типу - для неопалюваних об'єктів, і "мокрого" - для приміщень, температура в яких не опускається нижче 0 градусів С.

Спринклерні установки ефективні для захисту приміщень, пожежа в яких, імовірно, буде швидко розвиватися. Зрошувачі даного типу установок вельми різноманітні, це дозволяє використовувати їх в приміщеннях з різним інтер'єром.
Дренчерні системи, на відміну від спринклерних, спрацьовують по команді пожежного сповіщувача. Це дозволяє ліквідувати пожежу ранній стадії розвитку.
Одна з новинок на ринку пожежогасіння - установка з системою тонкорозпиленою подачею води.
Найдрібніші частинки води, подані під високим тиском, мають високу проникаючу і димоосаждающей здатністю. Дана система значно посилює вогнегасний ефект.
Вагомим недоліком всіх вище перерахованих установок є надмірна подача води. Найчастіше, збиток, нанесений кількістю поданої води, можна порівняти з наслідками пожежі.

Спринклерні системи пожежогасіння

Спринклер є клапан, що спрацьовує при впливі на нього термочутливого запірного пристрою. Як правило, це скляна колба з рідиною, яка лопається при заданій температурі. Спринклери встановлюються на трубопроводах, усередині яких знаходяться вода або повітря під високим тиском.
Як тільки температура в приміщенні підвищується вище заданої, скляне запірний пристрій спринклера руйнується, внаслідок руйнування, відкривається клапан подачі води / повітря, тиск в трубопроводі падає. При падінні тиску спрацьовує датчик, який запускає насос, що подає воду в трубопровід. Дана опція забезпечує подачу необхідної кількості води до місця виникнення пожежі.
Існує цілий ряд спринклерів, які відрізняються між собою різною температурою спрацьовування. Компанія «ПЕРУН» пропонує Вам великий вибір спринклерів, що відрізняються між собою температурою спрацьовування, пропускною спроможністю, площею і специфікою зрошення, матеріалом і обробкою.
У незалежності від підвиду, спринклер охоплює площу від 9 до 21 м2.

Настенные спринклеры Настінні спринклери

Настінні спринклери розроблені для захисту приміщень, конструкційна особливість яких не дозволяє розмістити мережу спринклерних трубопроводів під стелями або в міжповерхових перекриттях. Дані спринклери підходять для застосування в зонах з класом пожежної небезпеки ОН 1. Такі спринклери призначені для місць з підвищеною температурою і агресивної атмосферою.

Спринклери з попереднім дією

Спринклери з попереднім дією значно знижують вірогідність помилкового спрацьовування. Конструкція пристрою така, що для подачі води необхідно отриться обом спринклерів, що входять до складу системи.

Спринклерные системыДренчерні системи

Основною відмінністю дренчерних систем є те, що вода для гасіння пожежі подається в трубопровід безпосередньо при виникненні пожежі. Дані системи в момент пожежі подають значно більшу кількість води на площу, яка захищається. Як правило, дренчерні системи використовуються для створення водяних завіс та охолодження особливо чутливих до нагріву і легкозаймистих об'єктів.
Для подачі води в дренчерних систему використовується, так званий, дренчерний вузол керування. Вузол активується електричним, пневматичним або гідравлічним способом. Сигнал на запуск дренчерної системи пожежогасіння подається, як автоматичним способом - системою пожежної сигналізації, так і вручну.

Системы пожаротушения тонкораспыленной водойСистеми пожежогасіння тонкорозпиленою водою

Системи пожежогасіння тонкорозпиленою водою розроблені і створені на основі обладнання низького тиску. Це дозволяє забезпечувати високоефективну пожежний захист з мінімальною витратою води і високою надійністю. Подібні системи використовуються для гасіння пожеж різних класів. Вогнегасна речовина - вода, а також вода з добавками, газоводяного суміш.

Вода, розпорошена через тонке отвір, збільшує площа впливу, таким чином, посилюється охолоджуючу дію, яке потім збільшується через випаровування водяного туману. Даний спосіб пожежогасіння забезпечує відмінний ефект осадження частинок диму і відображення теплового випромінювання.

Пенное пожаротушениеПінне пожежогасіння

Пінне пожежогасіння дозволяє ефективно впоратися практично з будь-яким типом спалаху. Системи пінного пожежогасіння здатні за короткий проміжок часу придушити вогонь за допомогою ізолювання горючих речовин від повітря. Даний ефект досягається завдяки кільком чинникам:
1. Піна легше будь займиста рідини, завдяки цьому, вона покриває поверхню, тим самим придушуючи полум'я;
завдяки воді, що міститься в освітню піни, загорівся матеріал охолоджується до температури, при якій реакція горіння не підтримується;
пінний покрив запобігає виділенню горючих випарів, які можуть змішатися з повітрям.
Таким чином, піногенератори є ефективним, екологічно чистим засобом пожежогасіння, не представляє загрози для життя і здоров'я людей. Крім того, великою перевагою їх використання є те, піна з самого генератора легко забирається з приміщення, не залишаючи слідів. Тому використання генераторів піни одержало останнім часом широкого поширення, особливо в хімічній і нафтохімічній промисловості, що працюють з легко займистими і горючими рідинами.

порошковое пожаротушениеСистеми порошкового пожежогасіння

Використовуються в автоматичних установках порошкового пожежогасіння. Застосовуються при гасінні або локалізації пожеж різних класів (А, В, С - горіння газоподібних речовин), що визначається маркою використовуваного вогнегасної порошку.

Установка порошкового пожежогасіння спрацьовує, як по команді пожежної сигналізації, так і в автономному режимі. В якості вогнегасної речовини використовує спеціальний порошок.
У випадку автоматичного спрацьовування, час подачі вогнегасної речовини на захищає територію не перевищує 35 секунд після спрацювання датчика. При автономному включенні, установка, як правило, викидає разовий заряд порошку. Дана опція дозволяє гасити пожежу на початковій стадії в вузьконаправленої зоні. Для автоматичного спрацьовування системи потрібно отримати сигнал про підвищення температури навколишнього середовища.
Способи гасіння: об'ємний, локальні - по площі і об'єму.

газовое пожаротушениеСистеми газового пожежогасіння

Представляють собою балони із запірно-пусковим пристроєм для зберігання і випуску вогнегасних газових сумішей. Як газового вогнегасної речовини використовується вогнегасна речовина, яка при гасінні полум'я знаходиться в газоподібному стані. Пуск у такого модуля може бути механічним, електричним, пневматичним або представляти їх комбінацію. Автоматичні установки газового пожежогасіння призначені для створення захисного середовища. Гасіння пожежі здійснюється заповненням приміщення вогнегасної газовою сумішшю. Застосовується об'ємний або локально-об'ємний спосіб гасіння. Принцип дії установок заснований на зниженні концентрації кисню, за рахунок надходження в зону реакції негорючого газу. Останнім часом подібні системи набули широкої популярності. В якості вогнегасної речовини дана установка використовує інертний газ хладон, а так само інші інертні гази, що утворюють середовище, придатне для дихання людей під час евакуації. Технологічна особливість гасіння газом вимагає, щоб приміщення, яке потрібно згасити, було герметично закрите.

Установки газового пожежогасіння здатні максимально ефективно загасити пожежу в будь-якій точці, що захищається. Застосування газової системи пожежогасіння, на відміну від водяного, порошкового, пінного і аерозольного, не викликає корозії обладнання, що захищається, а наслідки його застосування легко переборні за допомогою звичайного провітрювання.
Системи газового пожежогасіння рекомендуються для ліквідації загоряння і пожеж електрообладнання, що знаходиться під високою напругою.

аэрозольное пожаротушениеСистеми аерозольного пожежогасіння

Представлені системи для пожежогасіння використовують тонкодисперсний порошок - аерозоль. Дана речовина має високу вогнегасною здатністю. Аерозольні системи гасіння пожежі використовують однаковий принцип формування аерозолю, заснований на процесі спалювання деяких твердих хімічних складів. В результаті спалювання цих речовин утворюється струмінь гаряче суміші газів і твердих мікрочастинок, які заповнюють об'єм і гасять полум'я.

Системи подібного роду надзвичайно зручні в експлуатації і мають ряд переваг перед іншими системами.

 • Аерозоль не викликає руйнівного впливу на озоновий шар Землі.
 • Аерозольні системи мають порівняно малою вартістю і тривалим терміном експлуатації.
 • Аерозоль не має шкідливого впливу на одяг і тіло людини.
 • Відсутність корозійного впливу на більшість конструкційних і електроізоляційних матеріалів.