Засоби пожежогасіння

Первинними засобами пожежогасіння є протипожежний інвентар, використання якого допомагає ліквідувати або зупинити поширення вогню. Дані засоби – невід’ємна частина системи пожежної безпеки.

Засоби пожежогасіння встановлюють на виробництвах – у цехах, майстернях; на складах; у дитячих садочках, школах, лікарнях та інших установах, на АЗС тощо.

Що відноситься до первинних засобів пожежогасіння

Первинні засоби пожежогасінняДо первинних засобів протипожежної безпеки відносяться:

 1. Вогнегасники
 2. Пожежні щити
 3. Ящики з піском
 4. Пожежні крани
 5. Пожежні рукави
 6. Кошма

Зупинимось на кожному із засобів детальніше.

Вогнегасники

Вогнегасники хімічні пінніВогнегасники розділяються на хімічні пінні, повітряно-пінні, вуглекислотні, порошкові.

Вогнегасники хімічні пінні (ОХП)

Даний тип вогнегасників призначений для гасіння рідких та твердих речовин. Вони прості у використанні, при правильній експлуатації є досить надійними.

Для приведення у дію ОХП необхідно виконати наступні дії:

 1. Прочистити сприск металевим стрижнем.
 2. Піднести вогнегасник до осередку пожежі.
 3. Рукоятку підняти та перекинути до відмови, перевернути вогнегасник.
 4. Струснути, направити струмінь на вогнище загоряння.

Види ОХП: ОХП – 10, ОП-М и ОП-9ММ.

Вогнегасники повітряно-пінні (ОВП)

Вогнегасники повітряно-пінніПовітряно-пінні вогнегасники застосовують для гасіння твердих та рідких матеріалів та речовин.

Алгоритм використання ОВП:

 1. Підвести вогнегасник до осередку пожежі на відстань 5-6 м і встановити його вертикально.
 2. Розмотати гумовий шланг і направити піногенератор на осередок пожежі.
 3. Відкрити запірний пристрій балона, заряджений робочим газом, до відмови.
 4. Направити струмінь піни на найближчий край вогню, поступово заглиблюючись по мірі гасіння.

Після використання вогнегасника його корпус промивається водою; корпус та балон із робочим газом перезаряджається.

Види ОВП: ручні (ОВП-5, ОВП-10), стаціонарні (ОВП-100, ОВПУ-250).

Вогнегасники вуглекислотні (ОУ)

Вогнегасники вуглекислотніЦей тип вогнегасників застосовується при гасінні невеликих осередків горіння речовин, електроустаткування, матеріалів, за виключенням речовин, що горять без доступу кисню.

Для приведення вуглекислотного вогнегаснику потрібно:

 1. Зірвати пломбу, висмикнути чеку.
 2. Направити розтруб на полум'я.
 3. Натиснути на важіль.

Види ОУ: ручні (ОУ-2,ОУ-3,ОУ-5,ОУ-6,ОУ-8), стаціонарні (ОСУ-5,ОСУ-511), пересувні (ОУ-24,ОУ-80,ОУ-400).

Вогнегасники порошкові (ОП)

Вогнегасники порошковіПорошкові вогнегасники призначені для ліквідації пожеж будь-якого класу, коли застосування вуглекислотних або пінних вогнегасників неефективне чи може викликати негативні наслідки.

Застосування ОП складається з наступних дій:

 1. Висмикнути чеку
 2. Натиснути на кнопку (важіль)
 3. Направити пістолет на полум'я
 4. Натиснути на важіль пістолета
 5. Гасити полум'я з відстані не більше 5 метрів
 6. При гасінні вогнегасник струснути
 7. В робочому положенні вогнегасник тримати вертикально, не перегортаючи його.

Види ОП: ручні (ОП-1, ОП-2, ОП-5, ОП-7 та ін.), стаціонарні (ОП-250), пересувні (ОП-100, ОК-100).

Пожежні щити

Пожежні щитиПожежні щити розміщують у певному місці пожежного інвентарю, вогнегасників. Застосовують для оперативної ліквідації осередку пожежі на об’єктах, будівельних майданчиках та у складських приміщеннях.

Пожежні щити мають відкриватися без зусиль та бути опломбованими. Забороняється кріпити протипожежний інвентар жорстким дротом чи цвяхами, закривати дверцята на замок. На щитах вказується їх порядковий номер та телефони для виклику відповідального за протипожежну безпеку та пожежників.

Ящики з піском

Ящики з піскомЯщики виготовлені зі сталі, товщиною від 1 до 1,5 мм, пофарбовані у червоний колір; розміри можуть бути різними.

Пісок застосовують для гасіння осередків пожежі, а також при виникненні пожежі у результаті  витоку легкозаймистих речовин. Пісок є ефективним при гасінні низових пожеж. Ящики з піском обов’язково встановлюють на виробництвах, АЗС, складах, на відкритих площах.

Пожежні крани

Пожежні крани необхідні для підключення до водної мережі постачання пожежних рукавів та іншого спеціального обладнання. Пожежні крани виготовляють із бронзи або ковкого чавуну з умовним проходом 50 чи 60 мм. За конструкцією крани поділяються на кутові та прямоточні, з зовнішнім чи внутрішнім різьбленням.

Пожежні рукави

Пожежні рукавиПожежний рукав - це міцний і гнучкий трубопровід, по якому здійснюється подача води та вогнегасних речовин від джерела до вогнища спалаху. Пожежні рукави можуть бути різних видів, мати різну довжину та діаметр. Якщо потрібна подача вогнегасних речовин на значну відстань, а довжини одного пожежного рукава недостатньо, то з'єднують між собою кілька рукавів за допомогою спеціальних головок, якими оснащений будь рукав.

Пожежні рукави виготовляють з еластичних і міцних матеріалів, здатних витримати великий тиск рідини. Є пожежні рукави, що виготовлені спеціально для громадських будівель та житлових будинків, є рукава для гасіння пожежі в екстремальних умовах.

Кошма (протипожежне полотно)

Кошма (протипожежне полотно)Кошма – прямокутний відрізок склотканини площею 3,0 кв. метри, складений у чохол. Кошма призначена для гасіння локальних вогнищ загорянь твердих, рідких та газоподібних горючих речовин, а також електрообладнання, що знаходиться під напругою до 1000 В.

Кошму рекомендується використовувати для гасіння осередків загорянь у виробничих приміщеннях, квартирах, на дачах,  у гаражах, для гасіння палаючого одягу на постраждалих, для захисту від полум'я та іскор. Протипожежне полотно стійке до агресивних середовищ, не містить канцерогенних, шкідливих для здоров'я, азбестових волокон, не електропровідне, не має усадки під впливом температур.

Первинні засоби пожежогасіння та їх правильне використання вбережуть вас від страшних наслідків та врятують вам життя.

Придбати засоби пожежогасіння ви можете у компанії ТОВ Перун. Наші фахівці підберуть оптимальний варіант первинних засобів саме для вас, а також проконсультують з усіх питань щодо їх застосування.